Zbuduj zespół jak w serialu!

Zostań serialowym bohaterem i stwórz swój zespół Sense8!

Tempo zmian w naszym świecie przyspiesza. Wspieranie rozwoju jednostki i indywidualne wyniki nie są już wystarczające. Świat funkcjonuje szybciej niż jakikolwiek pojedynczy człowiek. Złożoność problemów, szybkość reakcji, która wymaga wielu danych – wymagają czerpania z zasobów całych grup ludzi. A jeszcze lepiej – zespołów.

budowanie zespołu sens8 muto

Dlaczego serial Sense8 to obowiązkowy serial dla wszystkich menedżerów i ich zespołów? Bardzo obrazowo pokazuje czym charakteryzuje się dobry zespół i jakie korzyści potrafi osiągnąć, gdy czerpie z synergii. W skrócie to historia połączonych parapsychicznie ludzi zmuszonych uciekać przed tymi, którzy traktują ich jako zagrożenie dla całej cywilizacji i porządku świata. Jest to serial fantastyczny – w każdym rozumieniu tego słowa. Po kolei jednak chciałabym opisać na co zwrócić uwagę oglądając go.

 

  1. Zaufanie. Każdy bohater ma jakąś historię, własne życie, problemy, demony i radości. Wchodzi do zespołu (choć w filmie nie ma akurat zbytniego wyboru) z całym bagażem lepszych i gorszych wspomnień, nawyków czy umiejętności. I to jest ok. Dokładnie tak jak w pracy, nie jesteśmy oderwani od przeszłości, otoczenia i naszej prywatnej sfery. I chociaż łatwo pamiętamy o tym, gdy chodzi o nas samych, to czasem zapominamy, że za działaniami drugiej strony też są jakieś doświadczenia – inne od naszych. Tok rozumowania może być zdeterminowany innymi sytuacjami. Motywacja może nas pchać w innym kierunku, nawet gdy wydaje nam się, że chcemy tego samego.

Reality Tip: Zaufanie niezbędne w dobrze prosperującym zespole to nic innego jak otwartość i szacunek. Zacznij od siebie i mów więcej o sobie i swoich intencjach, aby inni dobrze Cię rozumieli. Jeśli masz zły dzień, bo Twój pies się zatruł – opowiedz o tym, żeby inni nie odbierali Twojego dystansu personalnie.

 

  1. Komunikacja. Zakładając, że panuje w zespole zaufanie, komunikacja staje się łatwiejsza. NIemniej to wciąż umiejętność, która przyprawia niejedną relację – zawodowa i prywatną – o nerwy. Bohaterowie Sense8 komunikują się odrobinę łatwiej, bo… telepatycznie. W sposób niemal magiczny rozumieją siebie i swoje stany emocjonalne. Świetnie się komunikujący zespół to jednak nie tylko bajka. To naprawdę możliwe, choć często wymaga pracy. O komunikacji w zespole powstałą niejedna epopeja, ale to co chciałabym zaznaczyć to, że skuteczna komunikacja w zespole NIE oznacza: zgadzania się ze sobą, unikania konfliktu czy wyrażaniem swoich opinii (w przeciwieństwie do wyrażania swoich i próby zrozumienia innych jednocześnie)

Reality Tip: gdy w zespole pojawiają się różne zdania w jakimś temacie zachęć cały zespół to zastanowienia się jakie inne rozwiązanie mogłoby przynieść najwięcej korzyści, a wspomniane ryzyka będzie minimalizował, nawet jeśli nie eliminował?

budowanie zespołu sens8 muto slow coaching

  1. Praca zespołowa. Tytułowa ósemka wykazuje się różnymi umiejętnościami, posiada różne zasoby intelektualne, fizyczne, materialne. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ to, czego nie potrafi zrobić jedna osoba, cały zespół już może. To nie tylko efekt synergii, a również mądrego czerpania, uczenia się od siebie. Nie będzie to jednak możliwe bez zaufania i zrozumienia idei zespołu. Serial pokazuje jak z każdą kolejną sytuacją każdy w swoim tempie uczy się prosić o pomoc, a jednocześnie widząc, że razem mogą osiągnąć każdy cel. Każdy może więcej, jeśli bierze i daje.

Reality Tip: Zbudujcie stół – klik!

 

  1. Cele. To spoiwo każdego zespołu. Ośmiu bohaterów wie, że łączy ich wspólny cel – w pojedynkę, bez wsparcia i umiejętności innych członków zespołu nie są w stanie go zrealizować. A świat na nich czyha.

Reality Tip: Zastanów się czy naprawdę jesteście zespołem? Zespół to kilka-kilkanaście osób, które mają wspólne cele i dzielą się zarówno odpowiedzialnością za ich osiągnięcie jak i konsekwencjami udanych i nieudanych rezultatów. Członkowie zespołu przedkładają cele zespołowe nad cele indywidualne. Jaki jest cel zespołu, w którym jesteś? Sprawdź czy wszyscy go znają i tak samo rozumieją.

 

  1. Celebracja. W jednym z odcinków jest piękna scena, gdy udaje im się osiągnąć jakiś krok milowy w ich walce ze Złem. Celebrują go razem, z radością, nawet jeśli wpływ na sukces mieli w różnym stopniu. Wiedzą, że sukces każdego z nich to sukces całego zespołu.

Reality Tip: Nie czekaj do zamknięcia całego projektu, aby świętować. Zastanów się jakie są kluczowe kroki milowe i każdy z nich niech będzie momentem wzmocnienia motywacji i radości ze wspólnej pracy, która przynosi rezultaty!

budowanie zespołu sens8 muto slow coaching

Pomimo myślę już wysokiej świadomości organizacji i ludzi, że praca zespołowa daje dużo większe korzyści (efekt synergii chociażby) to i tak nie jest to zasób, z którego wszyscy korzystają w pełni. Jakość zespołu jest jednak mocno uzależniona od szefa tego zespołu. Jeśli jesteś Szefem proponuję jako ostatni reality tip, aby zaczynać poniedziałki od jednego odcinka obejrzanego wspólnie z zespołem i wyciągnięciem wniosków dla Waszego zespołu. Stwórz swój Sense8 Team!