Rozwój poziomy doświadczonego pracownika

Po co komu trener wewnętrzny?

Nie każda struktura organizacji albo aktualne możliwości dają szanse na klasyczny awans. Perspektywa braku takiej możliwości może być demotywująca dla doświadczonych pracowników, którzy chcą się rozwijać. Jak wykorzystać talenty w organizacji, ich eksperyzę, a jednocześnie dać możliwość rozwoju? Rozwiązaniem może być wdrożenie funkcji trenera wewnętrznego.

Każda organizacja ma w swoich zasobach wiedzę ekspertów z różnych dziedzin – zarówno tych zgodnych ze stanowiskiem pracownika jak i wynikających z jego zainteresowań. Szkolenia wewnętrzne mają wiele zalet – wykorzystują wiedzę wewnętrzną, pozwalają pracownikom zdobyć nowe kompetencje (trenerskie oraz zgodne z zakresem szkoleń wewnętrznych)

Od czego zacząć?

Istnieją dwa podejścia do kwestii wyboru tematów szkoleń. Pierwsze skupia się tylko i wyłącznie na zbadanych potrzebach rozwojowych organizacji i szukania pod nie osób chętnych. Drugie podejście mówi „jeśli ludzie będą mogli realizować zadanie które chcemy ORAZ te które oni chcą – wszyscy będą szczęśliwi” i pozwala na poszerzenie oferty szkoleń wewnętrznych. Należy więc określić klarowny cel wdrożenia.

Jak zadbać o jakość szkoleń wewnętrznych? Dostarczyć wiedzę i umiejętności trenerskie osobom przekazującym wiedzę (w tym pomoc z zaprojektowaniu spójnych szkoleń) oraz zapewnić im regularną superwizję. Dobrze jest stworzyć stały program, którego częścią będą nowi trenerzy, aby czuli, że zadbanie o ich ekspertyzę nie jest jednorazowe. Zapewnić ilość godzin szkoleniowych w roku oraz wsparcie przełożonych i regularną ewaluację.

_______________________________________________________

Zaprojektuj z nami proces wdrożenia Trenerów Wewnętrznych – sprawdź opcje!

_______________________________________________________